media.feromony.pl » Materiały prasowe » Najnowsze badania nad feromonami » Jak czuć aromat kwiatów, kiedy inni czują smród potu? 
 Jak czuć aromat kwiatów, kiedy inni czują smród potu?

Pomimo tego, że nos każdego z nas zbudowany jest w ten sam sposób, niektóre zapachy czujemy zupełnie inaczej

Zespół badaczy z Laboratorium Neurogenetyki na Rockefeller University odkrył, że męski feromon -
Androstenon - wyczuwany jest inaczej dla jednych, a inaczej dla innych osób. Ten, wydzielany wraz z potem związek, części badanych pachniał kwiatami, część z nich z kolei wyczuwała cierpki zapach potu, a jeszcze inni nie czuli nic. Skąd te skrajności?

Nasza wrażliwość na działanie Androstenonu uwarunkowana jest genetycznie. Za jego odbiór odpowiedzialny jest bowiem gen OR7D4, którego aktywność jest inna u każdego człowieka, bo i inny wariant tego genu posiadają.

Naukowcy z Rockefeller University, sekwencjonując gen OR7D4 u 391 osób, wyodrębnili jego trzy warianty. Wyjaśnili tym samym, iż odbiór zapachu Androstenonu związany jest z tym, jaki wariant tego genu posiadamy. I tak, właściwie nie mając na to wpływu, część z nas woń feromonów będzie pociągać, a innych odpychać.

Doświadczenia amerykańskich neurogenetyków, podobnie zresztą jak wiele innych badań, pokazują, że feromony - w przeciwieństwie do zwykłych zapachów, np. perfum - mają złożony, podświadomy wpływ na ludzi. Oznacza to nic innego, jak fakt, że - czy tego chcemy, czy nie - ulegamy ich działaniu. Może więc warto wykorzystać to niedocenione jeszcze narzędzie, by działało w naszym interesie?

Czy wiesz, że...
Androstenon to steroid, produkt utlenienia androstenolu występujący w pocie i moczu ssaków. Można go również znaleźć w cytoplazmie selera i ludzkiej ślinie. W szczególnie dużych ilościach występuje w ślinie knurów, silnie oddziałując na lochę podczas kopulacji.
Według przeprowadzonych badań wynika, że Androstenon akcentuje męskość i dominację. Pod jego wpływem kobiety oceniają mężczyzn jako bardziej atrakcyjnych, a mężczyźni zachowują dystans.
Ciekawostką jest, że Afrykańczycy są bardziej wrażliwi na ten związek niż Amerykanie.
    Data dodania: 2013-09-25 15:01:49  (Ostatnia zmiana: 2013-09-25 15:10:14)
    Wyświetlono: 981 razy

 Autor: Iwona Leciejewska